Menu Close

7. Dünya Yatırımcı Haftası Sona Erdi.

  • YER

    çevrim içi

  • TARİH

    5 Ekim 2023 Perşembe

  • SAAT

    09:30-10:30

7. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve 7. Dünya Yatırımcı Haftası Etkinlikleri Tamamlandı.

Birliğimizin gelenekselleşen ve bu yıl yedincisi gerçekleşen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve Dünya Yatırımcı Haftası etkinlikleri 2-6 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşti.
“Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında Güçlü Sermaye Piyasaları, Güçlü Türkiye” temasıyla gerçekleştirilen Kongre; T.C. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim H. Öztop’un konuşmalarıyla başladı.

“Kongre, finansal piyasalarımızın konumunu sağlamlaştıran önemli bir fırsattır.”
T.C. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik, 7. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve 7. Dünya Yatırımcı Haftası’nın açılış konuşmasında “Kongre, ülkemizin gelişmesinde önemli bir rol üstlenen sermaye piyasalarımızın derinliğini artırmak ve finansal piyasalarımızın konumunu sağlamlaştırmak açısından önemli bir fırsattır.” diyerek Kongrenin sermaye piyasaları için önemine vurgu yaptı. Sermaye piyasasının son yıllarda önemli bir gelişim kaydederek hem arz hem de talep tarafında güçlü büyümesini sürdürdüğünü kaydeden Çelik, pay senedinden borçlanma araçlarına kadar sermaye piyasasındaki toplam bakiyeli yatırımcı sayısının 11 milyona yaklaştığını söyledi. Sermaye piyasasının gelişimi ve yatırımcı sayısındaki artışın sürdürülebilir olması için finansal okuryazarlık seviyesinin artması gerektiğini belirten Çelik, “Finansal okuryazarlığı yüksek yatırımcıların varlığı hem piyasanın gelişimi hem de sağlıklı işleyişi için gereklidir.” diyerek ifade etti.

“Kongre, piyasalarımızın güçlenmesine önemli katkı sağlayacaktır.”
Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, “Sermaye Piyasası Kurulu olarak ülkemizin bölgesel ve küresel gücünü pekiştirmek için üzerimize düşen sorumlulukların farkındayız. Kongrenin piyasalarımızın güçlenmesine önemli katkı sağlayacağına olan inancımız tamdır” dedi. Sermaye piyasalarının hızlı bir gelişme gösterdiği ve yatırımcı sayısının da ciddi anlamda arttığını belirten Gönül, finansal okuryazarlık seviyesinin artırılmasının daha da önemli hale geldiğini vurguladı.

“Borsa İstanbul olarak iş yapma modelimizi değiştirdik.”
Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Korkmaz Ergun ise yaptığı konuşmada, Borsa İstanbul olarak iş yapma modellerini değiştirdiklerini söyledi. Ergun, “Ülkemizin büyümesinin temel dinamosu olan üretim, yatırım, ihracat ve istihdam oluşturan şirketlerimizi, büyümelerinin finansmanını halka arz yoluyla sağlayabilmeleri için tek tek ziyaret ediyor ve Borsamıza davet ediyoruz. Artık sadece, şirketlerin halka arz başvurusunu değerlendiren bir borsa değiliz. Şirketlerin halka arz başvurusundan önce, karar aşamasında ve hazırlık aşamasında da destek veren bir Borsayız” dedi.

“Türkiye ekonomisinin taşıyıcı kolonlarından biri sermaye piyasaları olacak.”
Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim H. Öztop “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutlamanın heyecanını ve gururunu yaşadığımız bugünlerde, bir asırlık muazzam deneyimle ikinci yüzyılı daha güçlü tasarlamanın azmi ve kararlılığı içerisindeyiz” dedi. Öztop, “Finans sektörümüzün en kapsayıcı meslek örgütü olan Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği olarak, sermaye piyasalarımızın şirketlere, yatırımcılara ve ülkemize sağladığı katkının katlanarak büyüyeceğinden eminiz. Kurumları, ürün ve hizmet çeşitliliği, teknolojik altyapısı, kaliteli beşeri sermayesi, tecrübeli yönetimi, gelişmiş düzenleme ve denetleme sistemi ve oluşturduğu yatırım ekosistemiyle dünya standartlarında bir yapıya sahip olan ülkemiz finans sektörünün, küresel anlamda da rolünün artacağına inanıyoruz” diyerek sermaye piyasalarının 40 yılda sağladığı finansmanla, ülkenin sürdürülebilir kalkınmasında ve şirketlerin gelişmesinde önemli rol oynadığına vurgu yaptı.
Fiziki olarak gerçekleştirilen Kongrenin açılış konuşmalarının ardından, etkinlikler dijital platform üzerinden yayınlanan çevrim içi paneller ile devam etti. Gerçekleşen panellere, dünyada ve Türkiye’de alanında önde gelen 100’e yakın akademisyen, uzman, lider ve iş insanı konuşmacı olarak katıldı.

Kongre kapsamında; “Dijitalleşme Finans Piyasalarında Ne Gibi Risk ve Fırsatlar Getiriyor?”, “Dijital Çağda Dönüşen Sermaye Piyasası Kurumları ve Fintekler”, “Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına Girerken Geçmişten Geleceğe Sermaye Piyasaları”, “Türk Finansal Piyasaların Bölgesel Liderlik Yolculuğu”, “Şirketlerin Finansmana Erişiminde Sermaye Piyasası Alternatifleri”, “Sermaye Piyasalarımızda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: Kurumsal Düzeyde İzlenmesi Gereken Stratejiler ve Politikalar”, “Girişimcilik Ekosistemi ve Girişimciliğin Finansmanı”, “Deprem Ertesi Yeniden Yapılanmada Kentsel Dayanıklılık: Etki İçin Geliştirme ve Sermaye Piyasaları Aracılığıyla Finansman”, “Düşük Karbon Ekonomisine Geçişte Türkiye’nin Yol Haritası ve Sermaye Piyasaları Yoluyla İklim Finansmanı”, “Türkiye Sermaye Piyasasının Rekabet Gücünün Artırılmasında Sürdürülebilirliğin Yeri”, “Yatırımcılar İçin Sermaye Piyasası Okuryazarlığının Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması” başlıklı konular, finans sektörünün önde gelen liderleri, akademisyenler ve uzmanlar tarafından ele alındı.

7. Dünya Yatırımcı Haftası kapsamında bireysel yatırımcılara yönelik çevrim içi gerçekleştirilen panellerde; “Hisse Alım Satımında İdeal Zamanı Uzmanına Sor”, “Yatırım Yaparken Doğru Bilinen Yanlışları Uzmanına Sor”, “Yatırım Fonları ve BES ile Yatırımı Uzmanına Sor”, “Halka Arzda Doğru Yatırım Tercihini Uzmanına Sor” başlıkları, yatırımcıların bilgilendirilmesi amacıyla önde gelen uzmanlar tarafından ele alındı.

İklim krizine karşı ormanlaştırmaya ve biyoçeşitliliğin gelişimine teknolojiyle katkıda bulunan Kongremizde, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Kongre’ye katılan her katılımcı ve panelist adına insansız hava araçlarıyla ulaşılması zor alanlara 60.000 adet tohum topu atışı gerçekleştirilecek.

Bu etkinlik için başvuru süresi dolmuştur.