Menu Close

Yatırım İçin Altın Kurallar

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

 1. Öncelikle kendinizi tanıyıp, yatırım amacınızı ve alabileceğiniz riski iyi belirleyin.
 2. Finansal piyasalarda bir yatırım kararı verdiğiniz zaman gelecekte riskle karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Yatırım araçlarının fiyatı artabilir de azalabilir de.
 3. Yatırım yaptığınız ürünleri ve taşıdıkları riskleri tamamıyla anlamadan bu araçlara yatırım yapmayın. Tanımadığınız enstrümanlarda işlem yapmayın.
 4. Büyük riskler alarak kısa vadede yüksek kazanç elde etme peşinde olmayın. Çok seyrek tesadüfler dışında bu kesinlikle mümkün değildir.
 5. Birikimlerinizi tek bir yatırım aracına yatırmak yerine birden fazla yatırım aracına bölüştürün.
 6. Yatırım yaptığınız ürünleri çeşitlendirmenin yanı sıra yatırım yaptığınız vadeyi de çeşitlendirin. Tüm paranızı 1 yıl vadeli mevduata yatırırsanız, arada aniden paraya ihtiyacınız olduğunda sıkışabilirsiniz. Tüm paranızı, her an ihtiyacınız olabilir diye 1 aylık bir vadede değerlendirmek de doğru bir yatırım değildir.
 7. Aşırı yüksek kaldıraç kullanmayın, borç alarak yatırım yapmayın. Böyle davranmanız durumunda paranızın tümünü kısa zamanda kaybetme ihtimali çok yüksektir. Kaldıraçlı işlemler yüksek riskler içerir ve bilgili olmayanlar bu piyasaya girmemelidir.
 8. İkili opsiyon gibi aşırı yüksek riskler taşıyan ürünleri sunan merdiven altı şirketlere kesinlikle itibar etmeyin.
 9. Unutmayın ki, geçmişte bir yatırım aracının çok kazandırmış olması, gelecekte de öyle devam edeceği anlamına gelmez.
 10. Sürekli olarak piyasanın üzerinde kâr elde edebileceğinizi düşünmeyin.
 11. Kısa zamanda yüksek kazanç vaad eden kişi ve kurumlara ve bunların yaptıkları reklamlara itibar etmeyin.
 12. Bazı yatırım araçlarının fiyatı aynı gün içinde dahi önemli değişiklikler gösterebilir. Pay senedi veya tahvil/bono gibi araçlara doğrudan yatırım yapmak yerine, içinde bu ürünlerin bulunduğu yatırım fonlarını tercih etmek riskinizi azaltır.
 13. Yatırım tercihlerinizi yaparken tüm ücret, komisyon ve kesintileri mutlaka kıyaslayın. Bazı dönemlerde, bazı yatırım ürünlerine getirilen vergi teşviklerinin ek getiri yaratacağını veya bazı vergi yükümlülüklerinin getiriyi azaltacağını unutmayın.
 14. Sadece ve sadece Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetki verilmiş olan ve denetlenen şirketler üzerinden işlem yapın. Borsa üyeleriyle imzaladığınız çerçeve sözleşmelerini okuyun, neyi imzaladığınızı bilin ve sözleşmenin bir nüshasını mutlaka isteyin.
 15. Lütfen internette veya başka yerlerde rastlayabileceğiniz söylentilere veya konunun uzmanı olmayan kişilerce verilen söz ve vaatlere kulak asmayın.
 16. Belli bir yatırım aracına doğrudan yatırım yapmak istiyorsanız, yatırım danışmanınızdan ve uzmanlarca hazırlanan araştırma raporlarından sağlıklı bilgiler alarak karar verin.
 17. İşlem yaptığınız aracı kurumun veya yatırım danışmanınızın sizi yanlış yönlendirdiğini düşünüyorsanız bunu Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’ne bildirin.

Yatırım Yaptıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeli?

 1. Kendi belirlediğiniz, uzun vadeli yatırım hedeflerinize bağlı kalın ve sabırlı olun.
 2. Her gün işlem yapmayın.
 3. Piyasalardaki 1-2 günlük dalgalanmalardan etkilenip ani kararlar almayın.
 4. Portföyünüzü belirli aralıklarla gözden geçirin ve beraber çalıştığınız yatırım danışmanıyla düzenli olarak görüşün.
 5. Sermaye piyasası araçlarınızla ilgili bilgi ve duyuruları www.kap.gov.tr adresli “Kamuyu Aydınlatma Platformu”ndan izleyin.
 6. Merkezi Kayıt Kuruluşu’ndaki hesabınızı takip edin