Menu Close

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Uluslararası Menkul Kıymet Birlikleri Konseyi’nin Yönetim Kurulu’nda!

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Uluslararası Menkul Kıymet Birlikleri Konseyi’nin (International Council of Securities Associations-ICSA) Avrupa Bölgesi temsilcisi olarak ICSA Yönetim Kuruluna seçildi.

Uluslararası Menkul Kıymet Birlikleri Konseyi’nin (International Council of Securities Associations-ICSA) Mexico City’de yapılan 30. Genel Kurulu’nda, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB),  Avrupa Bölgesi temsilcisi olarak ICSA Yönetim Kurulu’na seçildi.

TSPB Başkanı İlhami Koç, “Birlik olarak ülkemizi ve sektörümüzü etkileyebilecek uluslararası gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Küresel işbirliklerinin yaygınlaşması hem sektörümüzü hem de ülkemizi ileriye taşıyor. Bu kapsamda ICSA gibi önemli bir kurumun üyesi olarak ülkemiz sermaye piyasalarını uluslararası arenada temsil etmenin gelecekte olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.”  diyerek ICSA üyeliğinin ülkemiz sermaye piyasalarının geleceği için önemini vurguladı.

1988 yılında kurulan ve sermaye piyasaları birliklerini temsil eden ICSA’nın amacı üye ülkelerin birlikleri arasında işbirliği sağlayarak sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunmak. Ulusal sermaye piyasaları arasında köprü vazifesinde olan ve bilgi akışının sağlanmasını amaçlayan Konseyin ABD, Almanya, Kanada, Japonya ve Kore’nin de aralarında bulunduğu 17 üyesi bulunuyor. Dünya sermaye piyasalarının %80’ini temsil eden Konsey, son dönemde yeni üyeleri bünyesine katmak için hazırlanıyor.

Yurtdışında sermaye piyasalarının önde gelen örgütlerine üye olan TSPB, uluslararası arenada katıldığı ve düzenlediği etkinliklerle, ülkemizdeki faaliyetlerin global platformlarda paylaşılmasının yanı sıra, sektör çalışanları ve yatırımcıların dünya sermaye piyasalarındaki gelişmeleri yakından takip etmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Uluslararası Menkul Kıymet Birlikleri Konseyi’ne 2006 yılında üye olan TSPB, ICSA bünyesinde komite ve çalışma gruplarında da yer alıyor. TSPB, ICSA Yönetim Kurulu üyeliği sayesinde sermaye piyasaları alanındaki gelişmelere yön veren toplantılara doğrudan katılım ve katkı sağlamayı amaçlıyor.