Menu Close

Birliğimizin Düzenlediği Kısa Film Yarışması Sonuçlandı

Birliğimizin, bütçe, birikim ve sermaye piyasalarında yatırımın önemi konusunda farkındalık yaratarak, ülkemizde finansal okuryazarlık bilincini sağlamak amacıyla bu yıl yedincisini gerçekleştirdiği “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışması sonuçlandı. 2014 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl “Kapalı Gişe Yaşamlar” temasıyla yapılan film yarışmasında dereceye giren ve toplamda 35.000 TL’ye varan yatırım fonu kazanan film yönetmenleri, 4 Ekim 2021 tarihinde Borsa İstanbul A.Ş.de düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop: “Türkiye’nin dört bir yanından filmler geldi”

Ödül töreninde konuşan Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop, Birlik olarak ülkemizde finansal okuryazarlık bilincinin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflediğimizi belirtti. Bu nedenle Birliğimizin tasarruf ve yatırım bilincini geliştirmek için iletişim, eğitim ve etkinliklerini çok yönlü faaliyetlerle yürüttüğünü ifade eden Öztop, “Bu anlamda odağımızı her zaman ‘yatırımcılar’ oluşturuyor. Pandemi döneminin tüm kısıtlarına rağmen, yatırımcı eğitimlerimizi aralıksız bir şekilde devam ettirdik. “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışmamız ise bu anlamda yürüttüğümüz en önemli projelerimizden biri. 2014 yılından bu yana her yıl düzenlediğimiz Kamera Elinde Geleceğin Cebinde kısa film yarışması ile sinemanın toplumsal dönüşümdeki gücünü arkamıza alarak ülkemizde finansal okuryazarlık bilincini artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl yedincisini gerçekleştirdiğimiz yarışmamıza, 108 film başvurdu. Türkiye’nin dört bir yanından yarışmamıza katılan tüm genç yönetmenlerimizi kutluyor ve gösterdikleri yoğun ilgi için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

35.000 TL tutarında yatırım fonu kazandılar

Yarışmada birinci olan yarışmacı 12 bin 500 TL, ikinci 10 bin TL, üçüncü 7 bin 500 TL değerinde yatırım fonu kazandı. Dördüncü olan yarışmacı ise, Cüneyt Cebenoyan Özel Ödülü kapsamında 5 bin TL değerindeki yatırım fonunun sahibi oldu.

Ayrıca ödül törenin ardından ilk 10’a giren yarışmacılar, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Televizyon Bölümünden Prof. Dr. Murat İri ve Medcezir, Ufak Tefek Cinayetler, Menajerimi Ara gibi izlenme rekorları kıran dizilerin ünlü yönetmeni Ali Bilgin ile düzenlenen ‘sinema unsurları’ konulu söyleşide bir araya geldi.

Filmler dört jüri ekibi tarafından değerlendirildi

Bu yıl yarışmaya katılan filmler, ana jüri, TSPB jürisi, sektör jürisi ve halk jürisi tarafından değerlendirildi. Ana jüride; sinema dünyasının önemli isimlerinden ve izlenme rekorları kıran dizilerin yönetmeni Ali Bilgin, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde kamera kurgu kuram ve uygulamaları, kurgu atölyesi, belgesel film yapımı ve kurmaca film yapımı konusunda ders veren Alp Birol, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Televizyon Bölümünden Prof. Dr. Murat İri, Sinema Se7en Mecmua Genel Yayın Yönetmeni ve sinema yazarı Murat Özer, Sinema Yazarları Derneği üyesi sinema yazarı ve eleştirmeni Selin Gürel, Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Vardar ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Eski Genel Sekreteri İlkay Arıkan yer aldı.

Bütçe, birikim ve sermaye piyasasında yatırım kavramlarının bireysel ve toplumsal önemi konusunda farkındalık oluşturmak amacına uygun olarak hazırlanan filmler arasından ilk ona giren filmlerin ve yönetmenlerin isimleri:

YönetmenFilmÖdül Miktarı
1. Ömer AkdağTırmanış12.500 TL*
2. Kerem AkyılBirişim10 bin TL*
3. İsmail AksoyYatırım Tavsiyesi Değildir7.500 TL*
4. Ahmet Abdullah KaracaAnadolu Kadınları5.000 TL*
5. Zeynep SönmezUyanış: Mustafa 
6. İbrahim Sertaç KasaplarUçan Para 
7. Ceren ŞahinYatırım Havayolları 
8. Diyar AtaşMasaldan Hisseye 
9. Demet ErginÖrgü 
10. Adil Can YeşiloğluBu Bir Yatırım Tavsiyesi Değildir! 
*Değerinde yatırım fonu ödül olarak verildi.