Menu Close

TSPB 2019 Yılı Projeleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Birliğimiz tarafından 24 Ocak 2019 tarihinde, 2019 Yılı Projeleri Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

Birlik Başkanı Erhan Topaç, Birlik merkezinde gerçekleştirilen toplantıda, Ulusal Sermaye Piyasası Programı’nda belirttikleri önerileri paylaştı ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirecekleri projeler hakkında bilgi verdi.

Toplantıda konuşan Başkan Erhan Topaç,  Birlik tarafından yürütülen ve tamamlanan projeler, düzenlenen etkinlikler, uluslararası girişimler ile 2019 yılı için sermaye piyasalarının geliştirilmesi adına hem yurt içinde hem de yurt dışında yapılması planlanan projeleri paylaştı. 100’e yakın sektör temsilcisi ve basın mensubunun katıldığı toplantıda görüş alışverişinde bulunuldu.

Birlik yönetiminin seçilirken belirlediği ana misyonunun; Türkiye sermaye piyasasının aracılık faaliyetlerinin ve kurumsal yatırımcıların gelişmesi, İstanbul’un dünya ile rekabet edebilen bir finans merkezi olması için sektörün her paydaşının emeği ile aktif katkı sağlamak olduğunu belirten Topaç,  bu misyonun gerçekleşmesi adına Yönetim ve Denetim Kurulu’ndaki üyeler, Birlik üyeleri ve basının desteği ile çalışmalarına devam ettiklerinin altını çizdi.

“Sermaye piyasalarına yönelik önerilerimizi kamu kurumlarıyla paylaştık”

Birlik olarak 2018 yılında kamuyla iletişimi artırdıklarını dile getiren Topaç, “Sermaye piyasalarına yönelik detaylı önerilerimizi, düzenleyici ve denetleyici kamu kurumlarıyla paylaştık. Gelecek dönemde paydaşlarımızın da desteğiyle daha güçlü sermaye piyasaları ekosistemi yaratacağımızı umuyoruz” dedi.

2018 yılında yapılan farkındalık çalışmalarıyla da sermaye piyasalarına ve yatırımcılara yönelik faaliyetler ile Birliğin medya etkinliğinin arttığına dikkat çeken Topaç, sermaye piyasalarına gönül veren basın çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

“Rekabetçi ve cazip bir sermaye piyasası ortamı oluşturmayı hedefliyoruz”

Birlik olarak 2019 yılında faaliyetlerini iki katına çıkarmayı amaçladıklarına vurgu yapan Topaç, bu yıl hayata geçirmeyi planladıkları Ulusal Sermaye Piyasası Programı kapsamındaki önerilerini şöyle sıraladı:

  • Birikimlerin sermaye piyasalarında değerlendirilmesi
  • Şirketlerin sermaye piyasalarından daha fazla kaynak yaratması
  • Yatırımcı tabanının geliştirilmesi
  • Yatırım bankacılığının geliştirilmesi
  • Rekabetçi ve cazip bir sermaye piyasası

Topaç, Ulusal Sermaye Piyasası Programı’nda belirttikleri önerileri hayata geçirerek, sermaye piyasasının gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payını beş yıl içerisinde %25’ten %50’ye çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

Gelişmekte olan ülkelere para girişi bekleniyor

Bu yıl gelişmekte olan ülkelerin sermaye piyasalarına para girişinin beklendiğini ifade eden Topaç, “Özellikle seçim sonrasında Türkiye’nin hikayesini iyi anlatabilirsek, yabancı yatırımcının Türkiye’deki sermaye piyasalarına ilgisinin artacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda paylaşılan sunumu indirmek için tıklayınız