Menu Close

Sermaye Piyasaları Kongresi Yapıldı

Birliğimiz tarafından ‘Güçlü Sermaye Piyasaları, Güçlü Türkiye’ teması ve İstanbul’un dünya finans merkezleri arasında yer alması vizyonuyla düzenlenen Sermaye Piyasaları Kongresi, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, 4-5 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, T.C. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Birlik Başkanı İlhami Koç’un açılış konuşmalarıyla başlayan kongrede, Türkiye’den önemli isimlerle birlikte dünyadan finans guruları, akademisyenler, piyasa temsilcileri, kurumsal ve bireysel yatırımcılar bir araya geldi.

Varlık fonu ve altyapı yatırımlarının finansmanı, İslami finans ürünleri, halka arzlar, finans teknolojiler, yabancı yatırımlar, gayrimenkul yatırımları, türev ürünler, özel sektör tahvilleri ve sermaye piyasalarında kariyer fırsatları gibi birçok değişik konu panellerde ve eğitim seanslarında işlenen kongrenin en önemli başlığı ise ‘Güçlü Sermaye Piyasaları, Güçlü Türkiye’.

al0a3217
T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sermaye Piyasaları Kongresi’nde yaptığı açılış konuşmasında, Kongrenin ülke ekonomisi, yatırımcılar ve tüm dünya için hayırlı olmasını diledi. İstanbul’u finans merkezi yapma yönündeki çabalarının, bu kongreyle bir adım daha ileriye gittiğini belirten Erdoğan, küresel bir platforma dönüşeceğini düşündüğü bu kongrenin, gelecek yıllarda daha geniş katılımlarla ve daha etkili tartışma konularıyla devam edeceğini ümit ettiğini söyledi.

Kongrenin katılımcı sayısının yüksekliğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salonun bin kişi alacağı düşüncesiyle 3 bin katılımcı sayısı bu rakama indirildi. Demek ki bundan sonraki toplantı çok daha farklı merkezde, farklı salonda yapılmak suretiyle inşallah katılımı arttırarak, katılımla birlikte düşüncelerini, fikrini ortaya koymak suretiyle neticeyi daha da bereketlendirmek gerekiyor” diye konuştu.

Sermaye Piyasaları Kongresi’nin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye’nin güçlü büyüme performansını sürdüreceğini ve bundan taviz vermeyeceğini vurguladı. Canikli, “Son 14 yılda Türkiye ekonomisinin en belirgin özelliği, iç ve dış tüm zorlu şartlara rağmen büyümesini sürdürebilmiş bir ekonomi olması. Türkiye’nin bu belirgin vasfı devam edecek, devam etmesi zorunlu” dedi.

al0a3156
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli

Gelişen piyasalarda güvensizliği körükleyecek çok sayıda olay olduğunu belirten Canikli, şöyle devam etti: “Körfez sermayesi kendisine yeni güvenli liman aramaktadır. En azından riski dağıtabileceği yeni güvenilir piyasa peşinde ve ciddi anlamda bu noktada bir arayış söz konusu. İşte, Türkiye ekonomisi ve İstanbul Finans Merkezi, güvenli liman olarak buna adaydır. 1,2 trilyon dolarlık kapasitesi, bin 500 oyuncusu ile Türkiye ve İstanbul Finans Merkezi, bu tür talebi karşılayacak yeterli derinliğe ve güvenirliğe sahiptir, biz buna adayız. Zaten güvenli liman arayan, gelişen piyasalardan rahatsızlık duyan sermayenin de yönü kesinlikle Türkiye’dir. O nedenle herkesin kullanabileceği yeni finansal araçları hayata geçiriyoruz. Hem faizsiz finans araçları hem de klasik finans araçlarının sayısını artırarak daha fazla talebe cevap vermek için gereken her türlü gayreti gösteriyoruz. Kısa süre içinde İstanbul Finans Merkezi Kanunu’nu çıkaracağız.”

Birlik Başkanı İlhami Koç ise açılış konuşmasında ülkemizin yatırım dünyasında yüksek büyüme oranlarıyla dikkat çektiğinin altını çizerek, “Mevcut yurtiçi tasarruflarımızın seviyesi büyümenin finansmanında yeterli olmadığı için yurtdışından tasarruf ithal ediyoruz. Yabancı yatırımcılar, ülkemizin temel ekonomik gerçeklerinde olumsuz bir gelişme olmadığı halde sadece jeopolitik nedenlerle ülkemize gelmekten çekinmekte ya da daha yüksek risk primi talep etmektedir. Bu da ülkemizde varlık fiyatlarının düşmesine neden oluyor. Dolayısıyla, yurtiçi tasarrufları artırabilmemiz çok önemli” dedi.

dsc07959
Birlik Başkanı İlhami Koç

Kongrenin bu yılki konuları
Sermaye Piyasaları Kongresi’nin konuları arasında; ekonomi gündemi, pay piyasasının geleceği, finans teknolojileri, portföy yönetimi ve TEFAS, forex piyasasının risk ve fırsatları, start-up, borçlanma araçları, kira ve gayrimenkul sertifikası ve faizsiz kazanç modelleri gibi başlıklar yer aldı. Kongreye uluslararası düzeyde ün yapmış dünyanın önde gelen finans guruları, akademisyenler, piyasa temsilcileri, kurumsal ve bireysel yatırımcılar katıldı.

al0a3456
‘Güçlü Sermaye Piyasaları, Güçlü Türkiye’ Paneli Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Cüneyt Başaran

Türkiye’den ve dünyadan önemli isimler kongrede yer aldı
Bu yılki Sermaye Piyasaları Kongresi’nin konuşmacıları arasında Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, Özelleştirme İdaresi Başkanı Mehmet Bostan, Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi Başkanı Zamir Iqbal, European Bank for Reconstruction and Development Türkiye Direktörü Jean Patrick Marquet, The Economist Dergisi Avrupa Editörü Oliver August, dünyaca ünlü iş adamı ve ‘Hatasız Düşünme Sanatı’ adlı kitabın yazarı Rolf Dobelli gibi önemli isimler yer aldı.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin ikincisi 14-15 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin ikincisi, 14-15 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenecek. Kongrenin teması, ülkemizin 2023 vizyonundan hareketle “Geleceğimiz İçin Büyüme” olarak belirlendi.

Kongre’deki tüm panellere ve eğitimlere katılım ücretsizdir.

Detaylı bilgi ve kayıt için www.sermayepiyasalarikongresi.org.tr ziyaret edebilirsiniz.

al0a4191
Yazar ve İş Adamı Rolf Dobelli