Menu Close

Küresel Finans Merkezleri Endeksi Açıklandı

Birliğimiz Başkanı Erhan Topaç, İngiltere Londra merkezli danışmanlık şirketi Z/Yen Group tarafından yılda iki kez yayımlanan Küresel Finans Merkezleri Endeksi’nin 11 Mart 2019 tarihinde açıklanan sonuçları hakkında bilgi verdi.

Londra merkezli danışmanlık şirketi Z/Yen Group, farklı finans merkezlerinin rekabet güçlerini karşılaştırdığı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. İstanbul’un puanı, Eylül 2018 dönemine göre 30 puan birden artarak 620 puana yükseldi. Bu artış İstanbul’u küresel finans merkezleri sıralamasında 9 sıra öne taşıyarak 59. sıraya yükselmesini sağladı. Ayrıca, Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki yerimiz 2 sıra artışla 4. sıradan 2. sıraya yükseldi.

Birliğimiz Başkanı Erhan Topaç, “Küresel Finansal Merkezler Endeksi’nde İstanbul 2009 yılında 72. sıradayken, 2014 yılında sürdürülen çalışmaların sonucunda 42. sıraya kadar yükseldi. Ancak bu tarihten sonra yaşadığımız olumsuz olayların etkisiyle, ülkemizin önceliklerinin değişmesi sonucu 2018 yılında 68. sıraya geriledi. Bugün açıklanan rapor sonuçları ise, önümüze finans merkezi olmak için daha umutla bakabileceğimizin bir göstergesi oldu” dedi.

İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin, TSPB’nin birinci önceliği olduğunu vurgulayan Topaç, “İstanbul finansal hizmetler sektörü ekosistemi, teknik altyapısı ve Avrupa Birliği mevzuatıyla uyumlu uluslararası standartlardaki düzenlemeleri ile yüksek bir potansiyel taşıyor. İhtiyacımız olan bu potansiyeli ortaya çıkaracak kıvılcımın çakılmasıdır. İstanbulumuzu Uluslararası Finans Merkezi olarak üst sıralara taşımamız gerekiyor. Gerekli çalışmalar yapıldığında, bu hedefe kolaylıkla erişilebileceğine gönülden inanıyoruz” dedi.

Detaylı rapora buradan ulaşılabilirsiniz.