Menu Close

Algoritmik İşlemler: Teori ve Pratik Paneli Yapıldı

Birliğimiz tarafından düzenlenen ‘Algoritmik İşlemler: Teori ve Pratik’ Paneli, finans sektörü temsilcilerini bir araya getirdi.

13 Mayıs 2016 Cuma günü Birliğimiz tarafından düzenlenen ‘Algoritmik İşlemler: Teori ve Pratik’ başlıklı panel kapsamında, tüm dünyada tartışılan algoritmik işlemler konusu kapsamlı bir şekilde değerlendirildi. New Jersey Institute of Technology’den Prof. Dr. Ali N. Akansu’nun ana konuşmacı olduğu konferansta, algoritmik işlemlerle ilgili düzenlemeler ve küresel piyasalardaki örnekleri incelendi.

Birlik Başkanı İlhami Koç’un açılış konuşmasıyla başlayan panele, kamu ve özel sektörden yaklaşık 200 kişi katıldı. Açılış konuşması sonrasında Prof. Dr. Ali N. Akansu, algoritmik işlemlerin gelişimini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Akansu’nun sunumunun ardından ise değerli panelistlerin katılımıyla algoritmik işlemlerin anlamı, piyasaya etkisi ve düzenleme ihtiyaçları tartışıldı.

İlhami Koç: “Teknolojide yaşanan değişimler sektörümüzün gelişimine büyük katkı sağlıyor”

İnsan müdahalesine gerek duyulmaksızın bilgisayarların otomatik alım satım kararlarını verdiği ve işlem yapabildiği bir düzenin devreye girdiğini vurgulayan Koç: “Yatırımcıya hem yüksek hız hem de farklı ürünlere ulaşma imkânı sağlayan algoritmik işlemler ve yüksek frekanslı işlemler uluslararası piyasalarda giderek yaygınlaşmaya başladı. Menkul kıymet alım satım işlemlerinin gelişen teknolojiyle birlikte elektronik platformlar üzerinden yapılması, sermaye piyasalarımızın gelişimine de büyük katkı sağlıyor. Uluslararası piyasalarda bu gelişmelerin beraberinde getirdiği olumlu ve olumsuz etkiler sürekli gündemde. Algo işlemlerin piyasada ne kadar çok volatiliteye yol açtığı ve bu volatilitenin manipülasyona giden sonuçlarının varlığı tartışılıyor. Panelimizin düzenlenme amacı da ülkemizde hızla gelişmesini beklediğimiz algoritmik işlemlerle ilgili oluşan bu etkileri tartışmak” dedi.

Prof. Dr. Ali N. Akansu: “Hiçbir sektörün teknolojiden bağımsız olması düşünülemez”

New Jersey Institute of Technology Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Profesör olarak görev yapan Akansu, sunumunda gelişen teknolojiyle beraber dünyada birçok farklı sektörde önemli değişimler olduğunu dile getirerek, “Bugüne kadar sadece iki sektör teknoloji dönüşümüne kapalıydı. Bu sektörler tıp ve finanstı. Geldiğimiz noktada hiçbir sektörün teknolojiden bağımsız olması düşünülemez. Günümüzde birçok mühendisin kodlama bilgileriyle finans alanına geçiş yaptıklarını görüyoruz” diyerek görüşlerini belirtti. 6 Mayıs 2010’da ABD borsalarında yaşanan çöküşten ve etkilerinden de bahseden Prof. Dr. Akansu, yeni teknolojilerin ve sistemlerin finans sektörüne hemen adapte edilmesinin ve bu değişiklikler için gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce çıkarılıp uygulanması gerekliliğinin altını çizdi. Prof. Dr. Akansu ayrıca, dünyada algoritmik işlemlerin gelişimini örneklerle açıklayarak bu alandaki bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Panel kapsamında düzenlenen ve Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aydın Seyman’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda, yüksek frekanslı işlemler ile algoritmik işlemlerin anlamı ve modelleri, modellerde dikkat edilecek parametreler ele alınırken, teknoloji, piyasaya etkisi ve düzenleme ihtiyaçları tartışıldı. Panelde İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Cumhur Ekinci, Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.den Ersan Akpınar, Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş.den Harun Özkan, Ashmore Portföy Yönetimi A.Ş.den Tolgahan Yılmaz ve İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.den Dr. Uluhan Başağa konuşmacı olarak yer aldı.titute of Technology Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali N. Akansu’nun ana konuşmacı olarak yer alacağı panel, tüm katılımcılara açık ve ücretsizdir.

IMG_7830
Ali_Akansu_Ilhami_koc
IMG_7913
IMG_8019
IMG_8024