Menu Close

2. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi Siyaset, İş ve Akademi Dünyasının Önemli İsimlerini İstanbul’da Buluşturdu

Birliğimiz tarafından düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi 14-15 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Levent’te gerçekleştirildi. İki gün boyunca süren Kongreye başta sermaye piyasaları olmak üzere, finans ve diğer birçok sektörü temsilen 5 bine yakın kişi katıldı.

Kongreye, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Osman Dereli, Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, dünyaca ünlü yazar ve ekonomist Prof. James Robinson, yazar Chris Skinner, Dünya Bankası Kalkınma Beklentileri Grubu Direktörü Dr. Ayhan Köse, Eski Hazine Müsteşarı Dr. Mahfi Eğilmez gibi önemli isimler katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Birlik Başkanı İlhami Koç, kongrenin ana amacı hakkında da şu bilgileri verdi: “Kongrenin 3 ana amacı var. İlki, sermaye piyasalarımızın gündeminde olan konuları bütün tarafların etkin katılımıyla tartışmak ve bu tartışmalardan çıkan sonuçları kısa bir rapor haline getirerek ilgili taraflarla paylaşmak. Diğer amaç, sermaye piyasalarına olan ilgiyi artırmak. Son amaç ise, İstanbul’un bir bölgesel finans merkezi olduğu algısını güçlendirmek.”

Binlerce Kişi Kongreyi İzledi
Türkiye’nin 2023 vizyonundan hareketle, ana temasının “Geleceğimiz İçin Büyüme” olarak belirlendiği kongrede, başlangıç aşamasındaki yatırımların finansmanından halka arzlara, menkul kıymetleştirme ve İslami finansal ürünlerden altyapı yatırımlarının finansmanına, endüstri 4.0’dan dijital paraya kadar 24 ayrı konuda 24 panel ve 25 eğitim programı düzenlendi. Kongrenin sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayın yapıldı.

Ayrıca, Entegre Raporlama, Fintech, Dijital Para ve Blockchain gibi uluslararası alanda gündemde olan konular da tartışılmak üzere kongre başlıkları arasına eklendi. 3 yabancı ana konuşmacı Kongre’de yer aldı. Kongrede iki gün boyunca süren panellerde, 27’si yurt dışından olmak üzere toplam 129 konuşmacı yer aldı. Kongreye yurt dışından 100’ü aşkın kişi katıldı.

24 Ayrı Panel Düzenlendi
İlk gün, Birliğimiz Başkanı İlhami Koç’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Düzenlemelerin Sermaye Piyasasındaki Yansımaları” başlıklı panele; SPK Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, MASAK Başkanı Osman Dereli ve Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ konuşmacı olarak katıldı.

Kongrenin ikinci gününde gerçekleştirilen CNN Türk canlı yayınına katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sermaye piyasaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yabancı yatırımcılarla yaptığı görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şimşek, bu tür toplantılara yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. İkinci günde, sermaye piyasasındaki yenilik ve teknolojik gelişmeler katılımcılarla paylaşıldı. Özellikle, BES, Endüstri 4.0, Sermaye Piyasaları – Teknoloji, Dijital Para, Blockchain ve Fintech konulu paneller katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Prof. James A. Robinson Sunum Gerçekleştirdi
Kongrenin ana konuşmacıları arasında yer alan ve “Ulusların Düşüşü” kitabının da eş yazarı olan Şikago Üniversitesi Öğretim Üyesi ünlü Siyaset Bilimci ve Ekonomist Prof. James A. Robinson, ilgili kitaptan örnekler verdiği bir sunum gerçekleştirdi. Robinson, sunumunun ardından düzenlenen kitap imzalama etkinliğiyle katılımcılarla buluştu.

Chris Skinner Hızla Dönüşen Finans Sektörü Dinamiklerini Anlattı
Dijital dönüşümün dünyadaki öncülerinden olan dijital bankacılık gurusu Chris Skinner, Kongre’de, “Oyun Değişiyor: Fintech, Blockchain ve Değer Takası” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Ayrıca, panel sonrasında Chris Skinner’ın “ValueWeb” kitabı için yoğun ilgiyle karşılaşılan bir imza etkinliği düzenlendi.

Journal of Capital Markets Studies Dergisi’nin Lansmanı Gerçekleşti
Birliğimizin sektörün akademik dünya ile bağlantı kurmasını geliştirmek üzere, önde gelen yayınevi “Emerald Publishing Group” işbirliğiyle yayımlamaya başladığı, yeni uluslararası hakemli dergi “Journal of Capital Markets Studies”in lansmanı Kongre’nin gala yemeğinde yapıldı.

Şirketlerarası Görüşme (B2B) Alanında Çok Sayıda Buluşma Gerçekleştirildi
Kongre kapsamında oluşturulan, reel sektör firmaları ile Birliğimiz üyesi aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinin bir araya geleceği Şirketlerarası Görüşme (B2B) alanında, sermaye piyasalarından fon temin etmek, yatırımlarını sermaye piyasalarında değerlendirmek ve faiz/döviz riskini yönetmek isteyen tüm reel sektör firmaları ile 6’sı aracı kurum, 2’si portföy yönetim şirketi, 18 reel sektör firması ile 4 farklı salonda 32 ayrı görüşme gerçekleştirildi.

İki günde yoğun bir ilgiyle takip edilen Kongreye, T. Halk Bankası A.Ş., T. İş Bankası A.Ş. ve Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. platin sponsor; Türkiye Sigorta Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Invest- Az Menkul Değerler A.Ş., Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. altın sponsor; Noor Capital Market Menkul Değerler A.Ş. gümüş sponsor; Ak Portföy Yönetimi A.Ş., Aktif Yatırım Bankası A.Ş., CFA Society İstanbul, Deutsche Bank A.Ş., Fitch Ratings Finansal Derecelendirme Hiz. A.Ş., NGN Bilgi
ve İletişim Hiz., Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Der. Hiz. A.Ş., Türkiye Ekonomi Bankası A.Ş., Tradesoft panel sponsoru; CNN Türk TV resmi medya sponsoru; Buka Sofa oturma grubu sponsoru olarak destek verdi.